Devīze: "Ar prātu pār spēku!"
Sazinies ar mums
Zemessardzes Speciālo psiholoģisko operāciju (PSYOPS) atbalsta vads
Speciālo psiholoģisko operāciju (PSYOPS) atbalsta vada komandiera pienākumu izpildītājs no 22.02.2010. līdz šim
PSYOPS uzdevumi
Zemessardzes Speciālo psiholoģisko operāciju (PSYOPS) atbalsta vads atrodas Zemessardzes struktūrā un ir tieši pakļauts Zemessardzes komandierim. Tā ir taktiska līmeņa vienība, kuras uzdevumi ir sniegt īpašu, noteiktā kārtībā apstiprinātu un plānotu PSYOPS atbalstu NBS un citām nacionālām aģentūrām vai sabiedroto vienībām.
VĒSTURE
Dibināšana
Ar Latvijas Republikas aizsardzības ministra 2010. gada 22. februāra pavēli Nr. 34 "Par grozījumiem ZS struktūrā" Zemessardze tiek papildināta ar Psiholoģisko (PSYOPS) operāciju vadu. ZS Speciālais PSYOPS atbalsta vads ir dislocēts Cēsu ielā 54, "Kaugurmuižā", Valmierā.
NBS CIMIC/PSYOPS centrs
ZS Speciālais PSYOPS atbalsta vads tika izveidots uz NBS CIMIC/PSYOPS centra bāzes, kur izveidoja ar NBS komandiera 2006. gada 1. augusta operatīvo pavēli Nr. 470 "Par NBS CIMIC/PSYOPS centru", par pamatu ņemot tā laika ZS štāba CIMIC pārvaldi. CIMIC/PSYOPS centrā atradās tiešā ZS komandiera pakļautībā un tā pirmais komandieris bija tagad jau atvaļinātais pulkvežleitnants Tālis Blumfelds, CIMIC atbalsta elementa komandieris bija majors Guntars Kairišs, bet PSYOPS atbalsta vienības komandieris - majors Ervīns Kopeika.
CIMIC elements sastāvēja no 1 PD virsnieka. Bija plāns rekrutēt un izveidot vadu, bet nerealizējās valsts ekonomiskās krīzes dēļ, kā arī izveidot atbalsta elementus visās ZS vienībās. Tika uzturēta datubāze ar speciālistiem, kas pēc centra likvidācijas tika nodota ZS štāba Personāla (G-1) pārvaldei.
PSYOPS atbalsta elements sastāvēja no Vadības grupas (majors Ervīns Kopeika) un PSYOPS produktu izstrādes grupas. PSYOPS atbalsta vienība atradās Rīgā, Zemessardzes štābā. Tika izveidots arī PSYOPS produktu izplatīšanas vads (komandieris vlt. Sandris Blumbergs) ar dislokācijas vietu Valmierā, Kaugurmuižā. Galvenais centrs uzdevums bija sniegt nepieciešamo CIMIC un PSYOPS atbalstu NBS un sabiedroto vienībām Latvijas teritorijā un starptautiskajās operācijās, kā arī nodrošināt sadarbību ar Latvijas civilajām struktūrām. Divu gadu pastāvēšanas laikā notika aktīva NBS karavīru un zemessargu individuālā apmācība CIMIC un PSYOPS jomās, tai skaitā Latvijā, tika noorganizēti divi starptautiski CIMIC kursi. Turpinājās iepriekš sāktā personāla sagatavošana dienestam starptautiskajās operācijās (ISAF un KFOR). Centra personāls aktīvi iesaistījās gan Latvijā organizētajās, gan starptautiskajās militārajās mācībās. Dalībai mācībās galvenais bija nodrošināt un sniegt CIMIC/PSYOPS atbalstu NBS Sauszemes spēku un ZS vienībām. 2008. gadā CIMIC/PSYOPS centra galvenais uzdevums bija mācību "VIKING 2008" organizēšana. Mācības organizēja Zviedrijas bruņotie spēki un tās norisinājās 2008. gada novembrī, un scenārijs bija balstīts uz miera uzturēšanas operācijām Baltijas valstu reģionā (izdomātā valstī). Mācībās piedalījās gan NATO, gan programmas "Partnerattiecības mieram (PFP)" valstis (kopskaitā 10). Latvija tika izvēlēta kā viena no mācību brigādes izvietošanas vietām, pavisam bija vairākas šādas vietas - Latvijā, Norvēģijā, Somijā, Vācijā un citur. Par mācību norises vietu tika izvēlēta Dobele. Latvijas multinacionālā brigāde tika organizēta uz 1. ZSN bāzes. Mācību laikā tika sekmīgi risināti gan CIMIC, gan PSYOPS uzdevumi.
Paralēlais uzdevums bija PSYOPS ekipējuma saņemšana un uzstādīšana uz automašīnas HMWW. Viss tika darīts ar zemessargu spēkiem un NBS Apvienotā štāba J-6 departamenta atbalstu. Centra pastāvēšanas beigās tika komplektētas divas NATO standartiem atbilstošas PSYOPS apvidus automašīnas.
Centra pastāvēšanas laikā Latvija tika uzņemta CIMIC Izcilības centra (Centre of Excellence - CCOE) sastāvā un aktīvi sadarbojās ar to, saņemot atbalstu mācību procesam Latvijā, kā arī atbalstot CCOE, deleģējot CIMIC/PSYOPS centra virsniekus apmācību procesa nodrošināšanai.
2009. gada lielākais uzdevums bija nodrošināt PSYOPS atbalsta elementu - PSYOPS produktu izplatīšanas apakšvienību dalībai NRF. Dalība bija jāplāno ar jauno PSYOPS atskaņošanas ekipējumu, kurš tika saņemts 2008. un 2009. gadā, ar kuru aprīkotas saņemtās automašīnas HMWW. 2009. gada jūnijā PSYOPS elementa vadība tika nosūtīta uz plānošanas semināru NRF sertifikācijas mācībām Dānijā. Semināra galvenais uzdevums bija integrēties dāņu vadītajā PSYOPS atbalsta elementā. Tomēr NRF plāns netika realizēts, jo sakarā ar ekonomisko krīzi Latvijas izstājās no dalības NRF projektā. 2009. gada otrā puse sākās ar vēl nepatīkamākām ziņām - sakarā ar vispārējo ekonomisko krīzi CIMIC/PSYOPS centrs tiks reorganizēts, jo NBS šādu spēju uzturēt nevar. 2009. gada augustā Centrs tiek likvidēts un paliek PSYOPS vads Valmierā tiešā Zemessardzes komandiera pakļautībā.
Materiāls ņemts no 2016. gadā izdotās grāmatas "Zemessardze".