Šaušanas sacensības, pieminot Zemessardzes 27. kājnieku bataljona pirmo komandieri

11/04/2024 - 13:50
Latvijā
Information prepared by
Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes Komunikācijas nodaļa

Zemessargi godina tradīcijas, tās ir kā tilts uz pagātni, palīdzot saglabāt atmiņas par tiem, kas veidojuši Zemessardzi. 20. oktobrī Cēsu novada „Zīparkalna” karjerā, kur šobrīd ir NBS šautuve, notika Zemessardzes 27. kājnieku bataljona tradicionālās šaušanas sacensības “Berķa kauss”. Sacensības pirms 32 gadiem organizēja toreizējais bataljona pirmais komandieris Mārtiņš Berķis, atzīmējot bataljona dibināšanas pirmo gadadienu. Mārtiņš Berķis jau aizsaukts mūžības dienestā, bet viņa iedibinātā tradīcija turpina dzīvot.

Berķa kauss
 
Sacensību organizators virsseržants Jurģis Baumeisters, kurš gādā par bataljona sporta gara un rezultātu uzturēšanu, atzīst, ka labam šāvējam svarīga ir mentālā noturība. "Šaušanā ir kā dzīvē - uzvar tas, kurš prot saglabāt mieru, koncentrēties un pieņemt pareizus lēmumus neierastās situācijās. Šis princips ir aktuāls ne tikai šaušanas laukumā, bet arī ikdienā. Daudziem no “Berķa kausa” dalībniekiem ir liela sacensību pieredze, kas komplektā ar veiksmi dod labus rezultātus,” skaidro virsseržants.

 

Ceļojošais “Berķa kauss” tika bataljona 2. kājnieku rotas komandai, kas kausu saņēma jau septīto gadu pēc kārtas. 

Berķa kauss

Baumeisters skaidro, ka šaušana ir viena no prasmēm, kas ir vitāli būtiska kaujas gatavības uzturēšanai. “Katru gadu rudenī, pieminot bataljona pirmo komandieri Mārtiņu Berķi, zemessargi un karavīri ir gatavi parādīt savu meistarību un cīnīties par kausu. Protams, pasākums ne tikai ļauj pārbaudīt šāvēju prasmes, bet arī stiprina bataljona saliedētību, kas pašam Mārtiņam Berķim bija ļoti nozīmīgi, tādēļ iegūtais kauss nav tikai trofeja. Mārtiņa Berķa vīzija par stipru un saliedētu bataljonu turpina dzīvot katrā zemessargā, kurš piedalās šajās sacensībās," pauž pārliecību J. Baumeisters.

Berķa kauss

Pulkvežleitnants Mārtiņš Berķis no 1992. līdz 1996.gadam bija 27.Cēsu Zemessardzes bataljona komandieris, viņš devis nozīmīgu ieguldījumu arī Zemessardzes veidošanā. Pats būdams garā stiprs cilvēks, Berķis ap sevi pulcināja tieši tādus ļaudis, kuri dara to, par ko ir pārliecināti, nevis to, kas pieņemts vai izskatās cēli. Berķis arī bija starp tiem, kuri atjaunoja nacionālo atbrīvošanas cīņu dalībnieku piemiņas vietas Cēsu apkārtnē: Veišāros, pie Raunas upes, partizānu cīņu vietās pie Dzērbenes. Pieminekļi un iestādītie ozoli stāstīs nākamajām paaudzēm par 20. gadsimta vēsturi.

 

Citāts no Cēsu novada laikraksta “Druva” 2005. gada 29. novembra raksta, kurā tiek pieminēts Mārtiņš Berķis: “Nav viegli uzskaitīt visus viņa padarītos darbus un amatus. Kāds viņu atceras kā rajona padomes deputātu vai vecāko meistaru Jāņmuižā, cits kā aktīvu Tautas frontes dalībnieku vai veiksmīgu meža saimnieku. Viņš nevairījās vienkārša darba, lai gan piederēja “ģeogrāfu mafijai”, bija to studējis Latvijas Universitātē. Mums katram par viņu ir pašam savas atmiņas. Par mīļu dēlu un brāli, atsaucīgu darba biedru, labu priekšnieku, vīrišķīgu cilvēku, kurš, pat cīnoties ar ļauno slimību, spēj mierināt citus, aizrautīgu ceļotāju, talantīgu fotogrāfu un tā bez gala. Kādā intervijā “Druvai” Mārtiņš atzinās, ka vislabāk viņam gribētos būt par dabas fotogrāfu, uzņemt videofilmas par dabu, ceļojumiem. Viņā bija šī romantiskā stīga. Taču dzīve bija nolikusi citā vietā, uzticējusi pienākumus, kurus tieši viņš varēja veikt vislabāk. Varbūt nākotnē kāds uzņemtos sarīkot viņa fotogrāfiju izstādi? Tur ir ko redzēt: Himalaji, Norvēģija, Šveice, citas tālas zemes un novadi. Vēl arī dzērvju dejas miglainā rītā, vētrā satrakotā jūra. Un Rāznas ezera salas, Latvija, jo “…mums viņa ir visskaistākā tik un tā…” Tā bija Mārtiņa dziļākā pārliecība.”

 

Tuvojas novembris, kad godināsim Latvijas aizstāvjus un brīvības sargātājus. Ikdienā par Latviju sardzē stāv Nacionālie bruņotie spēki un to nozīmīgākā daļa ir tieši Zemessardze. 

Zemessardzē nešķiro pēc tautības, izglītības, specialitātes vai pieredzes, tā ir iespēja ikvienam Latvijas pilsonim saliedētā komandā ne tikai apgūt militārās pamatiemaņas, bet arī iegūt noderīgas zināšanas un prasmes, kas nepieciešamas, lai krīzes situācijā aizsargātu savu ģimeni un valsti.

Lai pievienotos Zemessardzei, kandidātam jāzvana uz vienoto pieteikšanās tālruņa numuru 1811.

Vairāk informācijas tīmekļvietnē www.klustikaravirs.lv

Foto: Tālivaldis Skuja

 

Informāciju sagatavoja:
Zemessardzes 27.kājnieku bataljona
Komunikācijas nodaļas speciāliste
Solveiga Leitlande
Tālr.: 26132457